Що таке відкриті дані?

Відкриті дані (англ. Open Data) – це система поглядів, яка відображає ідею про те, що певні дані мають бути вільно доступними для обробки машинним способом та подальшого використання і розповсюдження без жодних обмежень і контролю, в тому числі з комерційною метою. Для звільнення даних від обмежень авторського права можна використовувати так звані вільні ліцензії, зокрема Creative Commons license.

Відкриті дані – це в першу чергу можливість легкого, ефективного та стандартизованого обміну даними між усіма зацікавленими сторонами, в тому числі самими органами влади. Це дієвий механізм, який не лише “змушує” ділитися інформацією, але й допомагає отримувати дивіденди від цього.

Дані – це ресурс, яким потрібно ділитися, тому відкриті дані мають бути опубліковані в мережі Інтернет у машиночитаному форматі – тобто форматі, який придатний для автоматизованої обробки комп’ютерними системами та програмами.

Громадяни, бізнес, громадські організації, наукові установи можуть вільно публікувати, копіювати, поширювати, використовувати відкриті дані для одержання економічної, соціальної, культурної чи екологічної вигоди. 

Важливим аспектом відкритих даних, є той факт, ними можна вільно використовувати, зокрема з комерційною метою. Також ці дані можуть бути поєднанні з іншою інформацією або включені їх до складу власного продукту з зазначенням джерела їх отримання. 

Загалом можна виділити декілька ознак чи прикладів відкритих даних:

  1. Відкриті дані не мають бути агрегованими. Іншими словами вони мають бути первинними та максимально деталізовані.
  2. Дані мають бути і відкритому доступі для використання та поширення, їх має бути легко знайти.
  3. Дані мають бути у машиночитному форматі для їхньої автоматизованої обробки. В першу чергу мова йде про формати CSV, JSON та XML.

Саме останній пункт є одним із найважливіших, адже оприлюднення таблиць у відсканованому вигляді – це не відкриті дані. 

Також поряд із розумінням, що таке відкриті дані важливим є і дії, що допомагають розвитку цієї сфери.

Так, політика відкритих даних — це система цілей, заходів та інструментів, що спрямована на впровадження принципів оприлюднення відкритих даних та стале використання відкритих даних управлінцями, підприємцями та громадськістю.

Варто пам’ятати, що відкриті дані дозволяють повторно і необмежено використовувати інформацію, поєднувати її між собою, зменшити або виключити зайві витрати на дублювання та опрацювання великих масивів даних, реєстрів, довідників, баз даних тощо, створених в різних органах влади.

Саме тому важливо дотримуватись кількох базових правил відкритих даних:

  • Без оплати та вимоги реєстрації
  • Без обмежень щодо використання
  • Без ліцензійних обмежень (всі дані повинні бути доступні)
  • Без обов’язкового посилання на джерело (за світовою практикою користувачі даних в своїх продуктах посилаються на першоджерело даних).